Jak vybrat správný difuzor? Poradíme Vám v následujícím příspěvku.

Kalkulátor

 

Každý z nás dává v životě přednost něčemu jinému a totéž platí i pro vnitřní klima budov. Tou nejviditelnější částí ventilačního systému jsou difuzory, které zaručují, že vzduch bude proudit co možná nejjemněji a nejpříjemněji. Jaký si ale vybrat? Který je pro Vás ten pravý?

Začněme od začátku. Odpovězme si na otázku, co je to difuzor.

Difuzor, jemuž se také někdy říká talířový ventil, je nejviditelnější část ventilačního systému. Obvykle ho najdete na zdi u stropu (preferované umístění) nebo dole u podlahové lišty. Jejich účelem je zaručit, že vzduch bude v místnosti proudit co možná nejjemněji a nepříjemněji. Existují přívodní a odvodní difuzory i kombinované verze, které řídí přiváděný i odváděný vzduch.

Difuzor není obecně vzato nic víc než složka ventilačního systému, kterou montér připevní a která potom prostě jen „sedí” na zdi. Tento podivný nevelký přístroj je nezbytný, pokud má ventilace optimálně fungovat. Kdybyste ale měli na výběr, schvovali byste ho? Při zařizovaní svých domovů trávíme mnoho času rozhodováním, jakou barvu bude mít podlaha a nábytek, sháněním nábytku a interiérů, které by spolu ladily, nebo hledáním těch správných detailů, jimiž bychom si ozdobili zdi. Tento bílý přístroj se zvláštní mřížkou nebo kruhovým krytem může tedy narušovat jinak důkladně promyšlený design místnosti nebo bytu. Musí tomu ale tak být? Ovšemže nikoli.

Design je pro mnoho z nás samozřejmě důležitý, ale co dalšího bychom měli při výběru difuzoru brát v potaz?

Je hezké, když si člověk může vybrat ze široké škály nejrůznějších difuzorů, měli byste ale mít na paměti několik důležitých faktorů. Váš difuzor by na sebe neměl strhávat pozornost a měl by místnost zásobovat dostatečným množstvím čistého čerstvého vzduchu. Hlučnost ventilace vyřešíte výběrem difuzoru, který je navržený tak, aby běžel co možná nejtišeji.

Jen v sortimentu značky Lindab je k dispozici přes 100 druhů difuzorů, z nichž všechny jsou svým způsobem charakterictické. Tím nejúčinějším z hlediska designu a hluku je Lindab Airy. Jedná se o přívodní a odvodní talířový ventil s patentovaným hlukovým filtrem, který umožní tiše splynout s okolním prostředím. Co se vzhledu týče, má zarovnaný ventilační otvor s několika různými kryty (kulatým, hranatým, oválným atd.) Jeho povrch se dá natřít nebo otapetovat. To Vám umožní sladit ventilaci se zdí nebo ji naopak nechat vyniknout, aby poutala pozornost. Co takhle být více extravagantní a zkusit červený talířový ventil na bílé zdi? Záleží jen na Vás pro který tvar a barvu se rozhodnete.